Job Junior SEO Specialist

Bucuresti, sector 6

Calea Crangasi, nr. 87 - la 2 minute de metrou

Program full time

09:00 - 18:00, Luni-Vineri - cu pauza de pranz

Experienta medie

1-3 ani in marketingul online sau servicii conexe

Departament: marketing

Vei colabora cu celelalte departamente

Despre Webdesk Agency

Viitorul online-ului sta in mainile tale si a celor ca tine. Generatia Millennials este cea care instiga procentele utilizatorilor de internet de azi si de maine si aprinde scanteia celor mai de succes afaceri online.

Webdesk se dedica pregatirii si investirii cu potential a celor mai talentati tineri cu deschidere catre marketing online sub toate formele sale. De la SEO, Adwords, Social Media si Online Reputation, asigurand sprijin constant tuturor celor ce decid sa se specializeze in sfera de activitate agreata. Expertii nostri cu peste 7 ani de experienta sunt in cautare de noi talente!

Responsabilitati

  • Analize SEO conform indicatiilor unui senior pentru site-uri ale clientilor, competitorilor sau ale agentiei;
  • Cercetare de piata si identificare a oportunitatilor din domeniul de activitate analizat;
  • Optimizare interna de baza pentru site-uri de prezentare si magazine online(continut, meta-uri, optimizare imagini, indexare optima in motoarele de cautare);
  • Colaborarea cu specialistii nostri in dezvoltarea strategiilor de link building si implementarea acestora in termenii stabiliti;
  • Deprinderea unor noi tehnici de realizare a campaniilor de backlink-uri;
  • Redactare periodica de continut si publicarea materialelor pe diferite platforme: ziare online, bloguri, portaluri sau site-uri de comunicate de presa.

Cerinte

  • Experienta minima in administrarea unei platforme Open Source: WordPress/CS Cart;
  • O intelegere corespunzatoare a elementelor de SEO Onpage si SEO Offpage;
  • Limba engleza la un nivel avansat;
  • Abilitati de content writing;
  • Experienta in utilizarea unor tool-uri de baza in procesul de optimizare SEO: Google Analytics, Keyword Planner, Webmaster Tools. Constituie un avantaj experienta in utilizarea unor unelte SEO precum Spyglass, Majestic sau Rank Tracker;
  • Cunoastea altor canale de marketing online constituie un avantaj: Google Ads, Facebook Ads, Newsletter, Display Advertising, samd.

Candidatul ideal

  • Este pasionat de tot ceea ce inseamna SEO si marketingul online;
  • Este perseverent si dispus intotdeauna sa invete lucruri noi de la colegii de birou;
  • Este responsabil si foarte atent la detalii;
  • Este autodidact si reuseste sa puna in practica task-urile predate de catre managerul de proiect;
  • Este serios si axat intotdeauna pe imbunatatirea performantelor;
  • Este foarte bine organizat si capabil sa respecte deadline-urile impuse;
  • Este vesel, comunicativ si disponibil pentru discutii productive sau evenimente/cursuri de profil.

Beneficii

  • Un salariu direct proportional cu activitatea pe care o intreprinzi;
  • Acces la informatii din domeniu, teste si o suita de unelte folosite la nivel international de catre cele mai importante agentii din domeniu;
  • Tickete de masa;
  • Decontare transport in comun;
  • Apa, cafea si sucuri/gustari din partea casei.

Esti gata sa te alaturi echipei? Trimite-ne un email!

    * CV:

    Part timeFull time